UDRUGA ZA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA I GRAĐANSKIH SLOBODA

Udruga HOMO je neprofitna organizacija koja radi na ostvarivanju i unapređenju ljudskih prava, te razvoju demokracije i vladavine prava u RH.

Pratimo i nadgledamo dosljedno provođenje ustavno pravnih normi i njihovu usklađenost s međunarodno prihvaćenim standardima, te educiramo, informiramo i senzibiliziramo javnost o važnosti poštivanja ljudskih prava i građanskih sloboda.

Gostovanje udruge “HOMO” u emisiji “Zapadna strana” televizijske postaje TV Nova. Naglasak djelovanja udruge bio je na temu pružanja usluge primarne besplatne pravne pomoći.

U suradnji s Radom Šerbedžijom Udruga HOMO je izradila dokumentarni film koji opisuje poslijeratnu situaciju u Lici.

Potresi, djelovanje i nedjelovanje . . .

Nakon desetodnevne serije potresa koji za sobom ostavljaju devastacije nezamislivih razmjera, izuveni iz cipela i istjerani iz vlastitih domova, ljudi na Baniji izgubili su i ono malo što su imali. Tlo koje se ne prestaje tresti i pritom ruši krovove, dimnjake, zidove i fasade, razotkriva svo licemjerje gotovo tridesetogodišnje politike zanemarivanja banijskoga kraja i njegove populacije. Politika ogoljena tremorima koje osjećamo, i ovoga puta, kao i nakon rata ili pak poplava od prije nekoliko godina, nastupa s istom retorikom obnove. Ipak, iskustvo potresa pokazalo nam je kako se “obnova” s kraja devedesetih urušila kao kula od karata. U epicentru nedavnih potresa, nižu se sramotne politike etno-nacionalizma, rasizma i klasizma koje su ljude iz banijskoga kraja gurnule u siromaštvo i društveni zaborav.
petrinja-potres-pravna-pomoć

Ovaj je epicentar duboko pod zemljom i politički povezan i sa strahotama nezamislivih razmjera s druge strane niti četrdesetak kilometara udaljene granice s Bosnom i Hercegovinom, gdje su ljudi u pokretu – također izuvenih cipela i bez krova nad glavom – prepušteni sami sebi u organizaciji vlastitog preživljavanja. Osim što su ovisni o politikama samilosti, izloženi su i sustavnom teroru migracijskog režima Europske unije čiji je dio i “izvoz” ljudi u pokretu iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, uz batine, ponižavanje i pljačku. Svega nekoliko sati od najrazornijeg potresa, koji je na ulice sasuo tone crijepa, cigle i betona, prekinuvši sedam ljudskih života, ljude u pokretu autobusi su razvozili u nepoznatim smjerovima po Bosni i Hercegovini da bi ih odbijene i ponižene vratili u isto blato, na zgarište nekoliko dana ranije zapaljenog kampa Lipa. Kiša i snijeg su za jedne i druge donijeli još teže uvjete na koje su spomenute politike, zainteresirane samo za proizvodnju neželjenosti, posve neosjetljive. I dok se prema epicentru potresa iz čitave Hrvatske, susjednih zemalja i Europske unije slijevaju kamioni donacija, pitamo se zašto takvu pomoć ne pružamo i ljudima iz zapaljenog kampa u Lipi? Zašto se opet neki životi prepoznaju kao vrijedni spašavanja, a drugi ne?
Unatoč važnosti osiguranja humanitarne podrške u ovoj kriznoj situaciju, obje su ove situacije inherentno političke i zahtijevaju politički odgovor. Njega nalazimo u istome epicentru, u praksama kolektivne solidarnosti. To nije spasiteljska, interventna, kratkotrajna solidarnost, utemeljena na prigodnom domoljublju, slijepa na pozicije moći i humanitarne industrije koje profitiraju u ovakvim situacijama. To nije solidarnost koja dijeli prema granicama i pripadnostima. To je solidarnost koja proistječe iz odgovora koji ljudi u pokretu, ljudi na Baniji i ljudi koji se s njima solidariziraju ustrajno iskazuju u praksi. Ona je življena solidarnost čije se tkivo gradi političkom snagom promjene i koje radikalizira politike skrbi i uzajamne podrške. Vrijeme je tektonskih promjena u razumijevanju i življenju solidarnosti, koja će snagom proizašlom iz novog i starih epicentara razaranja izdizati politike radikalne ljubavi te društvene pravde i jednakosti, suprotstavljajući se nepravdi nacionalizma i kapitalizma, zanemarivanju, lažnim obnovama, kontejnerskim naseljima i kampovima.

Transbalkanska solidarnost i supotpisnice:

Epicentri solidarnosti naspram politika “obnove”

Epicentri solidarnostne politike nasproti politikam “obnove”

Епицентри на солидарност наспроти политики на „реконструкција“

Epicenters of solidarity versus “reconstruction” politics

Izrada internetske stranice financirana je od strane Ministarstva pravosuđa RH